Aslı Gibi Net

Balık şöleni başlıyor

Ağları, oltaları, balıkçı teknelerini dolduran palamut, lüfer, istavrit, hamsi, uskumru, kalkan, karagöz, barbun, tekir, mercan… Balık şöleni bu adreslerde başlıyor; tazesini, lezzetlisini arayanlar için…

G by Karaf

İşletmeciliğini ve mönü tasarımını Gül Etker Demirer’in yaptığı, dekorasyonunu ise Mimar Eren Talu’nun gerçekleştirdiği G by Karaf, klasik balıkçı restoranlarından farklı bir atmosferde, değişik tatlar ile hizmet veriyor. Tüm yemeklerinin çok hafif ve lezzetlerin rafine olmasına dikkat ediliyor. Mekan, bar ve restoran olmak üzere ikiye ayrılmış olmasına rağmen, tek mekan havasında. Bar bölümü daha çok yemekten önce aperatif alarak Boğaz manzarasının tadını çıkarmak üzere değerlendiriliyor.

Mönünün geneli, hiçbir yerde benzeri olmayan yemeklerden oluşsa da, Akdeniz ülkelerinin balık klasiklerine de yer veriliyor. Ayrıca alışık olduğumuz balık kültürüne de ihanet edilmiyor. Mevsimine göre her türlü balık seçeneğini, ızgara, tava, tuzda, ekmekte, buğulama veya testide yiyebilmek mümkün. Balığın ve deniz ürünlerinin kılçığından ciğerine kadar değerlendiriliyor: Balıktan hamursuz mantı, Karidesli ve pazılı mantar dolma, Denizden bulduklarımızın spagettisi…  G by Karaf, Peynir tabağı, taze meyve ve yemişler, zeytinyağlılar, mezeler, otlar, salatalar, deniz ürünleri ve balıklardan oluşan zengin bir mönüyle her gün 12.00 – 24.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Gitmeden önce rezervasyon yaptırmak gerekiyor.

Adres: Muallim Naci Caddesi No: 44 Ortaköy

Telefon: 0212 327 07 07

Cibalikapı Moda

Yıllardır Haliç’in Cibalikapı Balıkçısı’nı biliriz. Tescilli lezzetleriyle şimdi de Moda’daki yeni şubesinde hizmet veriyor. Söğüt, defne, ıhlamur, palmiye, dişbudak, elma ağaçlarının altında; zeytin, limon fidanları ve sardunyalar arasındaki masalarda servis verilen restoranda her gün ortalama 20 çeşit zeytinyağlı meze yapılıyor. Salatalar da en az mezeler kadar özenle hazırlanıyor. Yeşil, çoban ve roka salatalarında da mezelerde olduğu gibi Ayvalık’tan gelen Cibalikapı’ya özel sızma zeytinyağı kullanılıyor. Ara sıcakları ise ana yemek iddiası taşıyor. Kalamar bütün olarak tava yapılıp limon sosuyla servis ediliyor. Yine marine edilmiş küçük ahtapot ızgaraları tatmaya değer lezzette. Balıklar günlük olarak tek tek seçilip tavada ya da meşe kömürü ateşinde ızgara edilerek usulünce pişirilip servis ediliyor. Artık bir “Cibalikapı klasiği” haline gelen, fırınlanmış tahin-pekmez tatlısı da bütün nefasetini koruyor. Rakıları ve şarap kavı oldukça zengin. Kavda Turasan, Cankara, Doluca, Atatürk Orman Çiftliği şaraplarının yanı sıra bazı yabancı şaraplar bulunuyor. Her gün 12.00-24.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Gitmeden rezervasyon yaptırmakta fayda var.

Adres: Tarihi Moda İskelesi Yolu Mektep Sok. No: 21/23 Moda

Moda telefon: 0216 348 93 63

Haliç telefon: 0212 533 28 46

www.cibalikapibalikcisi.com

Cunda

Ayvalık Cunda’ya yolu düşenler, oranın en kalabalık restoranını ve sahibi Hüseyin Erdoğmuş’u iyi bilirler. Artık taze Ege balıkları ve deniz ürünleriyle hazırladığı ünlü yemekleri ve otlarıyla Cunda Restoran İstanbul’da, Bostancı’da hizmet veriyor.  Ayvalık mutfağının tüm doğallığını, katkı, süs ve sos ile karıştırılmayan lezzetlerini sadece zeytinyağı ve limon sosuyla sunan Cunda, bir tek bu yörenin bol oksijenini İstanbul’a taşıyamıyor, o kadar. Sahibi Hüseyin Erdoğmuş doğma büyüme Ayvalıklı ancak kökeni Girit’e dayanıyor. Yıllar sonra İstanbul’a yerleşmeye ve restoranını burada işletmeye karar verdiğinde ve 2003 Eylül ayında Cunda’yı açtığında, en büyük desteği kayınpederi Yakup Bayrak’tan görüyor. Bir de takım arkadaşları, onu Cunda’dan bu yana yalnız bırakmayan Zeynel Usta ve Cemil Bey’den… Balıklar, otlar, deniz ürünleri, aklınıza gelebilecek her şey, her gün Cunda’dan İstanbul’a taşınıyor. Gelmeyen olsa olsa kuru soğan, domates, patlıcandır.

Cunda’da Girit’ten gelen tohumla üretilen körpe enginarlardan yapılan Enginar salatası, rezeneli ve kerevizli hazırlanan Rum pilakisi ve güneş doğmadan toplanan kabak çiçeklerinden hazırlanan Kabak çiçeği dolması tadına doyulmaz lezzetlerden sadece birkaçı. Cunda aynı zamanda haşlanarak ve çiğden yapılan otların gerçek adresi. Mevsime göre günlük Labada salatası, Sirken, Papules, Kuzukulağı, Kazayağı, Isırgan, Madımak salataları çiğden hazırlanan otlardan. Haşlanarak hazırlananlar arasında Deniz börülcesi, Deniz fasulyesi, Hindiba (radika), Akkız (şevketi bostan) Turpotu, Hardal otu, İstifno, Muhliye var.

Çok ama çok değişik ve leziz yemekler var. Pazı yaprağına sarılmış balık, patlıcan üzerine harmanlanmış taze lor ile hazırlanan Rum böreği, Karidesli mantar ızgara, Karidesli ya da Ahtapotlu krep, Kalamar yahnisi, Kalamar dolması, Uskumru turşusu, İç bakla salatası… Kalamarın; sirkeli, kaşarlı, ızgara, yahni, kağıtta ve tavası… Ahtapotun; tereyağlı-kekikli, salata, güveç, yahni, ızgara, dolma, tereyağlı sotesi…

 Mazana var mesela. Bildiğimiz bütün deniz ürünleri ve balık közlenmiş patlıcanla bir araya geliyor. Bostan patlıcanının içi deniz ürünleriyle doluyor.  Lakerda, Fava Cunda usulü… Çiroz, Renga ve Frisa ise yapılmış olarak Yunanistan’dan özel olarak getiriliyor. Balıklar her gün Ayvalık’tan geliyor. 25 kayık İstanbul’da olmayan Ege balıklarını Cunda için tutuyor. Barbun, çipura, tekir, sinarit, trança, frangili, lipsos (adabeyi), buğulama, kavurma, ızgara, tava; levrek, sargos, karagöz…  Ve bir Cunda klasiği olan papalina… Görüntü olarak hamsi ve gümüş, lezzet olarak sardalyenin yavrusunu andırıyor. Ama Ege balıklarının kralı barbun, aynı İstanbul’un lüferi gibi. Zaten Marmara balıklarından sadece lüfer mevsiminde pişiriliyor.

Cunda loru üzerine ahududu ve böğürtlen reçelleri en klasik tatlı. Fırında tahin tatlısı, Ayvalık lor tatlısı, İncir tatlısı, Mevsime göre kabak veya Ayva tatlısı sevenler için hazır bulunuyor. Rakı özel olarak Tekirdağ Çorlu’dan alınıyor. Kavaklıdere ve İtalyan şarapları satılıyor.Rum müzikleri çalınıyor. Haftanın her günü 12.00 – 24.00 saatleri arasında açık ve mutlaka rezervasyon gerekiyor.

Adres: Köy Yolu Sokak No: 6 Bostancı

Telefon: 0216 380 59 89

Foça

Bostancı’dan Kartal’a uzanan sahil yolunda gemi güvertesi şeklindeki mimarisiyle hemen dikkat çeken bir balık restoranı var. Foça’nın bu ilginç mimari tasarımını  Seyfettin Taştan ve Dilek Başeski hayal etmiş ve uygulamış. İki kat ve kışın kapatılarak  kullanılabilen enfes adalar manzaralı bir terastan oluşan restoranın, büyük bahçesindeki masalarda oturduğunuzda geminin güvertesinde yemek yemiş oluyorsunuz. İki kattan oluşan iç mekanlarda, gürültü ve uğultuyu azaltmak için duvarlara değişik bir sistem uygulanmış. İçerisi ne kadar kalabalık olursa olsun, gürültüden rahatsız olmuyorsunuz.  Mutfak, çok hijyenik ve ilginç bir biçimde bahçede, herkesin görebileceği bir yerde, açık olarak tasarlanmış. İçerideki ekibin sizin için hazırladığı yemekleri görebiliyorsunuz. Balıklar halden, oltacılardan, teknecilerden, taze olarak nerede varsa oradan alınıyor. Yani mevsiminde… Foça’da Marmara ve Karadeniz balıklarıyla, mevsiminde Akdeniz’in ünlü lagos balığı usullerine uygun olarak pişiriliyor.  Gittiğinizde klasik bir listeyle karşılaşmayı beklemeyin. Her gün yeni bir mönü oluşturuluyor. Közde patlıcan dışındaki tüm mezeler balık ve deniz ürünleriyle hazırlanıyor. Klasiklerden vazgeçilmiyor ancak yaratıcı ve değişik balık yemeklerini Foça’da tatmanız mümkün. Örneğin Somon balığı pastırması, Balık kokoreç, Balık pizzası.. En ünlü spesiyallerinden biri Foça lokması. Levrek balığı, kalamar, karides, ahtapot birlikte soteleniyor, sonra kaşar ve krema ile fırınlanıyor. Burayı bilenler mutlaka bu yemeği istiyor. … Levrek marin, Fesleğen soslu levrek, Zencefilli karides, Somon lakerdası, Fener kavurma, İskorpit şiş, Kalamar ızgara ve tava, Ahtapot ızgara, Karides güveç, Kalamar dolması denemeye değer lezzetler. Zeytinyağı ayvalıktan geliyor ve tüm yemeklerde kullanılıyor. Karides dışında tereyağı kullanılmıyor. Her gün 10.00 – 02.00 saatleri arasında açık. Rezervasyon yaptırmakta fayda var.

Adres: Sahil Yolu No: 110 Küçükyalı

Telefon: 0216 519 86 86

Günay

 Rumeli Kavağı’nı bilirsiniz. Harika bir balıkçı köyü. Köy meydanını geçtikten yaklaşık 100 m sonra sol tarafta Günay balık restoranını göreceksiniz.  İsterseniz alt kat isterseniz üst kat salonunda oturun, nefis Boğaziçi manzarasına karşı balığınızı yiyebilirsiniz. Burası Boğaz’ın mavisi ve karşı tarafın yemyeşil görüntüsünün birleştiği tek nokta. Lakerda, Levrek marine, Izgara balık köfte, Karides, Soslu kalamarla keyifli bir başlangıç yapabilirsiniz.  Sıra balığa geldiğinde ise ızgara, tava, buğulama…Hangi balık, hangi usulde servis edilirse edilsin Boğazın en taze balıkları Günay mutfağının tecrübesiyle birleşiyor ve bu nefis lezzetler ustalıkla servis ediliyor. Klasik balık yemeklerinin yanı sıra farklı lezzetler de var. Balık köfte, Balık kokoreç, Balık simit, Levrek tadım ve Kız bohçası bazıları. Tatlılar Saçlı parfe, Fırında helva, Hurma tatlısı, Sıcak baklava… Günay, her gün 10.00 – 02 00 saatleri arasında açık.

Adres: İskele Cad. No:31 Rumelikavağı- Sarıyer

Telefon: 0212 242 86 96 – 242 35 17

www.gunayrestaurant.com

Barba Yani

Barba’nın sahibi Yani Lorencu ilk önceleri içkili kafeterya olarak açmış burayı. Bir yıl içinde de meyhaneye çevirmiş. Doğma büyüme Büyükadalı Yani Lorencu’nun artık hayatta olmadığını üzüntü ile öğrendik. Ancak aslen Heybeliadalı olan eşi burayı onun hatırası olarak işletmeye devam ediyor. Her zamanki kalitesinden ödün vermeyerek ve eşinin olmasını istediği gibi işleri yürüterek, onun varlığını burada en güzel şekilde yaşatacağına inanıyor.

Rum mutfağının özgün mezeleri, lakerda, çiroz, taratorla ünlenen Barba Yani, var olduğundan beri sadece Burgazadalılar tarafından bilinen bir adres değil. Adalarda balık yemek söz konusu olduğunda, karada yaşayan hemen herkesin aklına gelen ilk mekanlardan birisi olmuştur her zaman. Bu ünü hak eder de… Santorini’de patlıcanla yapılan bir meze örneğin, ismi de Santorini mezesi, son derece başarılı ve lezzetliydi. Sonra İkorinos, yani balık pastırması da yine Ege’nin klasiklerinden ve Barba Yani’de başarıyla yapılıyor. Ahtapot güveç, Ahtapot ızgara, Lakerda, Çiroz, Pavurya salatası, Midye tava, Midye dolma, Tereyağlı karides, Söğüş karides, Fava, Radika, Deniz börülcesi, Közlenmiş patlıcan, Pilaki, Kabak çiçeği dolması, Haydari, Kabak haydari, İskorpit salatası, Sardalye, dolmalar, kızartmalar ve tabii günlük taze balıkların envai çeşidi… Mevsime uygun servis edilen bu balıkların tavası, buğulaması, ızgarası… Ama hem şimdi hem yıllar öncesinde tadı damağımda kalan palamut pilakisi, mevsiminde mutlaka yenmesi gereken lezzetlerden biri. Güzel bir vapur yolculuğuyla benzersiz bir ziyafet için Barba Yani’ye haftanın her günü yolunuzu düşürebilirsiniz.

Adres: İskele Meydanı Burgazada

Telefon: 0216 381 24 04

Eylül 2005, Lezzet

Written by admin

September 19th, 2011 at 10:28 am

Posted in MİKRO GURME

Leave a Reply